آموزش تصویری نصب کولر گازی (اسپلیت)

با وجود این‌که نصب کولرهای گازی کار نسبتا ساده‌ای است و که هر شخص فنی با دانستن استانداردهای نصب و تجربه مختصری در زمینه کار با ابزارآلات مربوطه و نیز برق کشی به راحتی می‌تواند از عهده آن برآید اما متاسفانه عموم مردم ضمن پرداخت هزینه نسبتا بالا با مشکلاتی در زمینه عملکرد سیستم که عموما به واسطه نصب نامناسب است رو به رو می‌شوند و در ادامه معمولا هزینه‌های نابجایی برای سرویس به آن‌ها تحمیل می‌شود، این در صورتی است که اگر اطلاعات کافی برای نظارت بر نصب درست بود به هیچ وجه این مشکلات و هزینه‌های اضافه به وجود نمی‌آمد. این مقاله هم برای افراد عادی (جهت کسب اطلاعات مناسب برای نظارت بر نصب) و هم تکنسین‌ها و نصاب‌های کولرهای گازی (جهت آشنایی با اصول و قواعد درست نصب) می‌تواند مفید باشد. پس به هر طریقی با کولرهای گازی چه به عنوان تکنسین و چه به عنوان مصرف کننده درگیر هستید خواند این مقاله کوتاه را به شما توصیه می‌کنیم.

تذکر: این راهنما صرفا برای تکنسین‌ها و نصب‌هایی است که تجربه کافی در زمینه نصب کولرهای گازی را دارند. افراد عادی صرفا می‌توانند از آن برای آشنایی بر نصب جهت نظارت بر کار تکنسین‌ها و نصاب‌ها استفاده کنند. اقدام به نصب بدون تجربه کافی می‌تواند منجر به آسیب‌های جانی و مالی گردد.

 

نصب یونیت داخلی (اواپراتور)

نکات نصب یونیت داخلی

دیوار مناسبی در فضای داخلی که قصد دارید آن را تهویه کنید انتخاب کنید. این مکان باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 1. مکان مورد نظر باید دور از نور مستقیم خورشید و منابع گرمایی دیگر که ممکن است باعث آسیب رسیدن به دستگاه شوند، باشد.
 2. دیوار انتخاب شده برای نصب یونیت داخلی باید استحکام لازم را برای تحمل وزن یونیت داخلی داشته باشد.
 3. در اطراف یونیت داخلی باید فضای کافی برای ایجاد گردش هوای مناسب وجود داشته باشد. به طور کلی در نظر گرفتن 15 سانتی متر از هر طرف مناسب است. در ضمن به خاطر داشته باشید که بعد از هر چند ماه استفاده از کولر گازی و بسته به شرایط محیط باید فیلتر کولر گازی را باز کرده و شستشو داد.
 4. از نصب یونیت داخلی در فضاهایی که آلودگی‌های شدیدی مثل گرد و خاک زیاد، گازهای اسیدی و … وجود دارد خودداری کنید.
 5. بین یونیت داخلی و تجهیزاتی که ممکن است بر روی سیگنال ریموت کولر گازی نویز ایجاد کنند، فاصله مناسب در نظر بگیرید. فاصله حداقل یک متری برای این موضوع لازم است. در ضمن در صورت نصب چند یونیت داخلی موضوع تداخل سینگال ریموت یونیت‌های داخلی بر روی هم‌دیگر را مد نظر قرار دهید.
 6. در صورت نصب چند یونیت داخلی در یک فضا و یا وجود تجهیزات مشابه دیگر باید فضای نصب را طوری در نظر بگیرید که هوای خروجی یک دستگاه به طور مستقیم وارد مکش و یا دهش دستگاه دیگر نشده و با جریان خروجی آن تداخل مستقیم و شدید نداشته باشد.

نصب سینی یونیت داخلی

 1. سینی یونیت داخلی یک صفحه فلزی است (شکل 1) و پنل به صورت کشویی بر روی آن سوار می‌شود. این سینی را به طور مطمئن و مناسب نصب کنید. این قسمت تقریبا مشابه پایه‌های دیواری نصب تلویزین است با این تفاوت که ابعاد و شکل آن مناسب یونیت‌های دیواری کولر گازی‌ها است.
 2. برای نصب سینی از پیچ و رول پلاک با سایز مناسب استفاده کنید.
 3. سینی باید حتما به صورت تراز نصب شود. در صورتی که سینی تراز نباشد ممکن است در زمان عملکرد کولر گازی شاهد نشت آب (آب چگالیده شده) از یونیت داخلی باشیم.

شکل 1. یک نمونه سینی یونیت داخلی

فضای عبور لوله مبرد و لوله درین

با توجه به قرارگیری محل اتصال لوله‌ها در یونیت داخلی، سوراخی با قطر مناسب در دیوار ایجاد کنید (شکل 2). در صورتی که قرار بر عبور لوله‌ها از داخل دیوار نباشد نیازی به ایجاد این سوراخ نیست.

شکل2. شماتیک سوراخ محل عبور لوله‌های مبرد و لوله درین

لوله‌های مبرد را می‌توان بسته به شرایط نصب از جهات مختلف عبور داد (شکل 3).

شکل 3. یونیت داخلی و جهت‌های ممکن برای لوله‌های مبرد

 

 1. در صورتی که امکان عبور دادن لوله‌های مبرد و لوله درین از داخل یک سوراخ نیست باید دو سوراخ جداگانه ایجاد شود (لوله درین برای تخلیه آب‌های تولید شده توسط کولر گازی از رطوبت موجود در هوا استفاده می‌شود).
 2. برای لوله درین شیب مناسبی حداقل یک صدم در نظر بگیرید تا آب تولید شده به سهولت و درستی تخلیه شود.
 3. لوله‌های عبوری ازسوراخ‌ها باید به طور ویژه عایق شوند تا هم از جهت اتلاف حرارتی مشکلی نباشد و هم در داخل سوراخ دچار آسیب نشوند. در ضمن ورودی و خروجی سوراخ باید با پوشش‌های مناسب کیپ شود تا ظاهری مناسبی داشته و از ورود و خروج هوا و یا حشرات جلوگیری شود.

 

 

اتصالات الکتریکی

قاب مربوط به قسمت ترمینال برق یونیت داخلی را باز کرده و از درست بودن اتصالات الکتریکی با توجه به دیاگرامی که در راهنمای نصب هر دستگاه وجود دارد مطمئن شوید.

 

اتصال لوله‌های رفت و برگشت مبرد و لوله درین به یونیت داخلی

 1. برای لوله درین می­توان از شیلنگ با اندازه مناسب و انعطاف خوب یا لوله پی وی سی با سایز مناسب (حدود 6 میلی‌متر) استفاده کرد. لوله درین را باید به طور مطمئن و با کمک بست به خروجی درین یونیت داخلی نصب کرده و آن را با شیب مناسب به فضای تخلیه هدایت کنید. تا حد امکان از ایجاد خم و یا پیچیدگی در لوله درین اجتناب شود. در صورت استفاده از دستگاه در شرایط آب و هوایی شرجی باید برای جلوگیری از ایجاد چگالش و قطرات آب بر روی لوله درین، آن را به خوبی عایق کنید.

شکل4. نحوه نصب لوله درین به خروجی درین یونیت داخلی

 1. لوله‌های مبرد را با اتصال پرچی (لاله‌ای) که برای آن در نظر گرفته شده است به یونیت داخلی وصل کنید. با توجه به اهمیت این نوع اتصال توضیحات بیش‌تری درباره آن ارائه می‌شود.

برای درست کردن اتصال پرچی (لاله کردن لوله) باید از ابزار لاله کن استفاده شود. همان‌طور که در شکل زیر نشان داده شده است انواع مختلفی برای ابزار لاله کن وجود دارد. برای لاله کردن مناسب لوله، باید ابتدا مهره را در به طور درست بر روی لوله قرار داده و انتهای لوله در سوراخ مناسب ابزار لاله کن قرار داد. انتهای لوله باید مقدار کمی (به اندازه A در شکل5) بر از سطح کفه ابزار لاله کن بالا بیاید. مقدار بالا آمدن لوله را بعد از یکی دوباره لاله کردن برای لوله‌های با اندازه‌های مختلف و دیدن نتیجه، به طور تجربی درک خواهید کرد.

شکل 5. نمونه ابزار لاله کن و چگونگی لاله کردن لوله

حتما بعد از هر بار لاله کردن دهانه لوله را به خوبی بررسی کنید. دهانه لاله شده باید یکنواخت، بدون ترک، بدون شکاف و یا نا همواری باشد. در ضمن زاویه دهانه بعد از لاله شدن حدود 90 درجه باشد. در شکل 7 نمونه یک لوله لاله شده ارائه شده است.

شکل 6. نمونه یک دهانه لاله شده و پارامترهای بررسی

در شکل 7 نمونه‌هایی از عیوبی که در لوله‌های لاله شده رخ می‌دهد، ارائه شده‌اند.

شکل 7. نمونه‌هایی از عیوب مرسوم در لوله‌های لاله شده

برای بستن اتصالات پرچی باید از دو اچار که ترجیحا یکی ترک‌متردار است استفاده کنید. اتصال پرچی را به خوبی محکم کنید اما مواظب باشید تا  فشار اضافه بر اتصال اعمال نکرده و اتصال دچار ترک نشود.

شکل8. نحوه بستن اتصال پرچی

اتصالات پرچی باید به خوبی عایق شوند تا علاوه بر عایق بودن از اتصالات هم محافظت شود (شکل 9).

شکل9 نحوه عایق کردن اتصالات پرچی

 1. کابل برق را به درستی به یونیت داخلی وصل کنید.
 2. لوله‌های مبرد را بعد از نصب به یونیت داخلی به سمت یونیت‌های خارجی ادامه دهید. لوله رفت و برگشت (لوله مایع و گاز) کولر گازی را در مسیر باید به خوبی و به طور جداگانه عایق کرد. از قرار دادن دو لوله در یک غلاف عایق به شدت پرهیز کنید البته بعد از قرار دادن هر لوله در یک غلاف پیچیدن آن‌ها به صورت با هم توسط نوار چسب و یا تجهیزات مشابه مشکلی نخواهد داشت. در صورتی که برای محافظت از عایق در برابر تابش آفتاب و حشرات و جانوران از نوار چسب، فویل آلومینیومی و یا اقلام مشابه استفاده می‌کنید باید مواظب باشید که با محکم پیچاندن عایق در پوشش مربوطه ضخامت آن را کاهش ندهید. کاهش ضخامت عایق منجر به افزایش اتلاف حرارتی و در نتیجه کاهش بازدهی سیستم می‌شود.
 3. کابل برق و لوله های رفت و برگشت را می‌توان برای نظم بیش‌تر در کنار هم قرار داده و با نوار چسب به هم بچسبانیم. دقت کنید تا با فشار اضافه لوله‌های رفت و برگشت را خیلی به هم فشرده نکنید.

شکل 10. نحوه کنار هم قرار دادن لوله‌های مبرد، لوله درین و کابل‌ها

سوار کردن یونیت داخلی بر روی سینی

 1. بعد از اتصال درست لوله‌های مبرد، لوله درین و کابل‌ها یونیت داخلی را به طور مطمئن بر روی سینی سوار کنید. معمولا یونیت خارجی به صورت کشویی بر روی سینی سوار می‌شود. اگر در یونیت داخلی به خوبی بر روی سینی سوار نشود احتمالا یکی از لوله‌های مبرد یا درین در جای مناسب خود قرار نگرفته و مانع از نصب می‌شوند.

شکل 11. سوار کردن یونیت داخلی بر روی سینی. لوله‌ها و کابل‌های مختلف هم در حین سوار کردن یونیت داخلی باید از سوراخی که قبلا برای آن‌ها تعبیه شده است به سمت یونیت خارجی فرستاده شوند.

نصب یونیت خارجی (کندانسور)

 1. یونیت خارجی را در فضایی به دور از آلودگی‌های شدید و گازهای اسیدی نصب کنید.
 2. در صورت امکان محلی را برای نصب انتخاب کنید که دور از دسترس افراد عادی باشد.
 3. محل نصب یونیت داخلی باید دور از منابع گرما باشد.
 4. فضای لازم برای ایجاد گردش هوای مناسب در یونیت خارجی در نظر بگیرید. با توجه به وجود فن جلو زن در یونیت‌های خارجی باید جلوی دستگاه تا حد امکان خالی از هر گونه مانع باشد تا افت فشار اضافه به سیستم تحمیل نشود.
 5. فضای لازم برای سرویس و نگهداری و تعمیرات احتمالی آینده در اطراف دستگاه در نظر بگیرید.
 6. یونیت خارجی باید داری ساپورت (پایه) مناسبی باشد (شکل 11). این پایه‌ها به صورت آماده در بازار وجود دارند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید اما در صورتی که پایه‌های آماده برای شرایط شما مناسب نمی‌باشد و یا تمایلی به استفاده از آن‌ها ندارید می‌تواند با تجهیزات ساده به راحتی یک پایه مناسب ایجاد کنید. دقت کنید که پایه به اندازه کافی از کف فضایی که یونیت خارجی نصب می‌شود بلندتر باشد (بیش‌تر از 15 سانتی‌متر) تا در صورت بارش باران، برف و یا شرایط مشابه مشکلی برای تجمع آب یا برف در کنار دستگاه ایجاد نشود. در ضمن اگر بر روی یونیت سایبان با فاصله مناسب نصب شود می‌توان بازدهی دستگاه را بالا ببرد و جنبه محافظتی هم داشته باشد (شکل 12).
 7. کف محلی که یونیت خارجی نصب می‌شود باید تحمل وزن یونیت خارجی را داشته باشد.

شکل 12. شماتیک یونیت خارجی سوار شده بر یک ساپورت مناسب

شکل 13. نصب سایبان بر روی یونیت خارجی

وصل کردن کابل برق یونیت خارجی

برای اتصال کابل برق به کولر گازی باید ابتدا به دیاگرام سیم‌کشی برق دستگاه مراجعه کرد. معمولا تمام مجموعه‌های سازنده کولرگازی به همراه هر دستگاه یک راهنمای نصب ارائه می‌دهند که در آن دیاگرام سیم‌کشی هم وجود دارد. البته معمولا راهنمایی مختصری درباره اتصال سیم‌کشی بر روی ترمینال‌ها هم وجود دارد.

درپوش مربوط به ترمینال برق را باز کرده، کابل‌ها را به طور مطمئن و محکم متصل کنید و سپس درپوش را ببندید.

شکل 14. نحوه اتصال کابل‌های برق به یونیت خارجی (کندانسور)

 

اتصال لوله‌های رفت و برگشت به یونیت خارجی

لوله‌های رفت و برگشت مبرد را با استفاده از اتصال پرچی به خوبی به یونیت خارجی متصل کنید. مشابه اتصال لوله‌های رفت و برگشت به یونیت‌های داخلی، باید برای محکم کردن اتصال پرچی از دو آچار و در صورت نیاز آچار ترک متر استفاده کنید.

کامل کردن فرآیند نصب

با کمک پمپ وکیوم، هوا و رطوبت را از داخل لوله‌های کولر گازی خارج کنید. یک اشتباه رایج در این زمینه استفاده از کمپرسور برای وکیوم کردن است که به هیچ وجه مناسب و درست نمی‌باشد. وکیوم کردن نادرست می‌تواند باعث کاهش قابل توجه بازدهی و در موارد حاد ایجاد خطا در دستگاه شود.

برای این کار باید گام‌های زیر را برداشت:

 • درپوش شیرهای دو راهه و سه راهه (شیرهای سرویس) را باز کنید. در زمان وکیوم کردن باید شیرهای سرویس بسته باشند و تنها خط لوله وکیوم شود. چرا که در یونیت داخلی مبرد وجود دارد و باز کردن شیرها باعث خارج شدن مبرد و حتی روغن شده و باعث تحمیل هزینه‌های زیادی برای جبران این موارد می‌شود. برای باز و بسته کردن شیرهای سرویس باید از آچار آلن استفاده شود.

شکل 15. شیرهای سرویس و نحوه باز و بسته کردن آن‌ها

 • با استفاده از گیج-شیلنگ مناسب پمپ وکیوم را به شیر سرویس متصل کنید. مبرد مورد استفاده در کولر گازی ممکن است از نوع R-22 (نوع قدیمی) و یا نوع R410a باشد. گیج مورد استفاده باید سازگار با نوع مبرد باشد.

شکل 16. نحوه اتصال پمپ وکیوم به یونیت خارجی (کندانسور)

 • پمپ وکیوم را روشن کرده و وکیوم کردن را تا 10 میلی‌متر جیوه ادامه دهید. برای دیدن درجه وکیوم شدن باید از گیچ وکیوم میکرونی استفاده کرد. در صورت در دسترس نبودن این تجهیز بهتر است برای مطمئن شدن از وکیوم کردن مناسب حتما وکیوم پمپ را برای زمانی مناسب روشن بگذارید.
 • شیر پمپ وکیوم را بسته و دستگاه را از جهت وجود نشتی بررسی کنید. بررسی نشتی به صورت تخصصی توسط تزریق نیتروژن انجام می‌شود اما با توجه به کم بودن اتصالات در نصب کولرهای گازی این کار در این سیستم‌ها بر خلاف سیستم‌های مرکزی VRF رایج نیست.
 • پمپ وکیوم را باز کرده و درپوش شیرهای سرویس را ببندید.
 • در صورتی که متراژ لوله مبرد بین یونیت‌ خارجی و داخلی بیش از 5 متر است باید مبرد اضافه به سیستم تزریق شود (البته برای اطمینان می‌توان به راهنمای سازنده مراجعه کرد). برای افزودن مبرد باید از گاز مناسب استفاده کرد. مبرد افزوده شده باید بر حسب متراژ دقیق لوله و طبق کاتالوگ سازنده و مدل کولرگازی افزوده شود. افزودن کم و یا زیاد مبرد می‌تواند در کنار کاهش بازدهی به ایجاد خطا در سیستم منجر شود.
 • در صورت نیاز به تزریق مبرد اضافه باید مبرد را با استفاده از ترازو اندازه بگیرید تا از وارد کردن مقادیر کم‌تر یا بیش‌تر مبرد به سیستم جلوگیری شود.

تذکر: محل اتصال پرچی لوله‌های رفت و برگشت به یونیت خارجی را به خوبی عایق کنید.

 • با استفاده از بست‌های مناسب لوله‌ها را بر روی دیوار محکم کنید.
 • با استفاده از فوم‌های مخصوص سوراخی را که در دیوار برای عبور لوله‌های ایجاد کرده اید کیپ کنید. در واقع با توجه به وجود فضای خالی در کنار لوله‌ها امکان ورود حشرات، گرد و غبار و … به داخل وجود دارد به همین دلیل باید آن را کیپ کنید.

حالا سیستم شما آماده است تا آسایش را برای شما به ارمغان بیاورد.

تذکر: نصب کولرهای گازی فرآیند ساده ولی بسیار مهم است که می‌تواند در بازدهی دستگاه بسیار موثر باشد به همین دلیل سعی کنید تا بر فرآیند نصب نظارت کرده و از درست بودن آن مطمئن شوید.