اهمیت وکیوم کردن در نصب سیستم VRF و تاثیر آن بر بازدهی و توان مصرفی

یکی از مهم‌ترین کارها در فرآیند نصب سیستم VRF وکیوم کردن می‌باشد. اهمیت این موضوع به قدری است که تمام سازندگان سیستم VRF آن را فرآیندی مهم معرفی کرده و بخش قابل توجه ای از راهنمای نصب را به الزامات و اصول انجام درست وکیوم کردن اختصاص داده‌اند. وکیوم کردن برای رطوبت زدایی در سیستم و جلوگیری از گرفتگی­ ناشی از یخ­زدگی و اکسید شدن مس انجام می­ شود. حذف گازهای غیرقابل چگالش سیستم برای جلوگیری از اکسید شدن قطعات، نوسان در فشار سیستم و انتقال حرارت ضعیف در طول عملکرد سیستم نیز از دیگر کاربردهای وکیوم کردن است. در ضمن وکیوم کردن به دلیل امکان نفوذ هوا از بیرون به درون سیستم به عنوان یک مرحله نشت­یابی هم مطرح می­ باشد.

بیش‌تر کمپانی‌های معتبر سازنده VRF حد بهینه برای وکیوم کردن را بر حسب فشار مطلق برابر 5 میلی‌متر جیوه (برحسب فشار نسبی 755- میلی‌متر جیوه) بیان کرده و دو روش عادی و ویژه برای آن در نظر گرفته‌اند. در واقع باید برای این‌که شرایط نصب استاندارد باشد وکیوم کردن را حداقل تا رسیدن به فشارهای مطرح شده ادامه داد. روش عادی برای شرایطی است که هیچ عامل منفی غیرعادی در زمان نصب وجود نداشته باشد. در این روش همان‌طور که در شکل 1 هم شماتیک آن ارائه شده است، ابتدا باید سیستم را تا رسیدن به فشارهایی زیر 755- میلی‌متر جیوه (فشار نسبی) وکیوم کرده و حداقل برای یک ساعت بیش‌تر کار وکیوم کردن را ادامه داد. در ادامه در صورت ثابت بودن فشار و اطمینان از استاندارد بودن سیستم می‌توان شارژ مبرد را شروع کرد.

شکل 1. فرآیند وکیوم کردن استاندارد

روش ویژه در شرایطی مورد استفاده قرار می‌گیرد که احتمال ورود رطوبت و یا مواد مشابه به درون سیستم وجود داشته باشد چرا که در این شرایط علاوه بر نیتروژن، هوا و سایر گازها، باید رطوبت را هم از سیستم خارج کرد. بنابراین در این حالت فرآیند وکیوم کردن باید با دقت بیش‌تری انجام شود. همان‌طور که در شکل 2 مشاهده می‌شود در این حالت هم در ابتدا مانند روش عادی عمل می‌شود اما با توجه به وجود رطوبت در سیستم برای حذف کامل آن یک مرحله تزریق نیتروژن بعد از وکیوم کردن اولیه در نظر گرفته شده تا سیستم کاملا خشک گردد. بعد از تزریق نیتروژن دوباره باید سیستم را مشابه حالت عادی وکیوم کرد.

شکل 2.  فرآیند وکیوم کردن ویژه

حالا که مختصری درباره فرآیند وکیوم کردن ارائه شد، می‌توان به بررسی اهمیت وکیوم کردن در سیستم و تاثیرات منفی آن بر روی بازدهی و توان مصرفی پرداخت. برای بررسی اهمیت وکیوم کردن می‌توان از راه‌های مختلفی مانند آزمایشات تجربی و یا شبیه‌سازی‌های کامپیوتری استفاده کرد. از آن‌جایی که آزمایشات تجربی بسیار پرهزینه و زمان‌بر هستند در این‌جا با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری، تاثیر ناخالصی‌ها و یا به عبارتی وکیوم کردن نامناسب بر بازدهی و توان سیستم VRF مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به ماهیت مساله، از نرم‌افزار هایسیس که توانایی‌های بالایی در شبیه‌سازی‌ فرآیندهای مختلف داشته و اعتبار آن در تحقیقات مشابه به اثبات رسیده است بهره برده می‌شود. برای شروع کار ابتدا یک پروژه نمونه متشکل از 15 یونیت داخلی با ظرفیت مجموع 8/60 کیلووات در نظر گرفته می‌شود. لیست یونیت‌های داخلی از نظر ظرفیت و تعداد در جدول 1 ارائه شده است.

 

جدول 1 ظرفیت یونیت‌های داخلی برای پروژه نمونه

توجه: در شبیه‌سازی، نوع یونیت داخلی اهمیت ندارد، به همین دلیل در جدول 1 از ذکر مدل‌ یونیت‌های داخلی خودداری شده است.

حالا با توجه به یونیت‌های داخلی انتخاب شده و با کمک نرم‌افزار طراحی بوش، یونیت خارجی مناسب برای این پروژه و با در نظر گرفتن ضریب همزمانی 100% انتخاب می‌شود. با مراجعه به کاتالوگ فنی سازنده می‌توان دید که ضریب عملکرد و مصرف برق برای عملکرد واقعی سیستم انتخاب شده در حالت سرمایش که هدف این بررسی می‌باشد، به ترتیب برابر 45/3 و 6/17 کیلووات است.

توجه: شبیه‌سازی تنها در حالت سرمایش انجام شده است. در این حالت مبدل حرارتی یونیت خارجی نقش کندانسور و مبدل حرارتی یونیت داخلی نقش اواپراتور را دارد. به همین دلیل در این‌ بخش از اواپراتور و کندانسور به ترتیب برای نامیدن مبدل یونیت داخلی و یونیت خارجی استفاده می‌شود.

حالا با این اطلاعات می‌توان به مرحله شبیه‌سازی رفت. پیش از پرداختن به نتایج شبیه‌سازی شاید توضیح مختصری درباره شبیه‌سازی، مخصوصا برای علاقه‌مندانی که می‌خواهند در زمینه شبیه‌سازی این سیستم‌ها فعالیت کنند، خالی از لطف نباشد. همان‌طور از قبل هم گفته شد اجزای اصلی یونیت داخلی شامل اواپراتور و شیر انبساط است، به همین دلیل در شبیه‌سازی می‌توان آن را با یک شیر انبساط و یک گرمکن به جای اواپراتور لحاظ کرد. ظرفیت گرمایشی گرمکن برابر با ظرفیت یونیت داخلی است. شماتیک یک یونیت داخلی شبیه‌سازی شده در هایسیس در شکل 3 آمده است.

شکل 3. یونیت داخلی مدل شده در هایسیس شامل یک شیر انبساط و یک گرمکن در نقش اواپراتور

یونیت خارجی شامل کندانسور و کمپرسور می‌شود به همین دلیل در شبیه‌سازی، یونیت خارجی را می‌توان با یک کمپرسور و یک سردکننده به عنوان کندانسور، شبیه‌سازی نمود. شماتیک یک یونیت خارجی شبیه‌سازی شده در هایسیس در شکل 4 ارائه شده است.

شکل 4. یونیت خارجی مدل شده در هایسیس شامل یک کمپرسور و یک سردکننده در نقش کندانسور

هر چند می‌توان توضیحات کامل‌تری درباره هایسیس و نحوه کار کردن با آن ارائه کرد، اما چون خارج از هدف مقاله است از پرداختن به آن صرف‌نظر می‌شود. علاقه‌مندان در صورت نیاز به اطلاعات بیش‌تر می‌توانند به کتاب‌هایی که به صورت تخصصی درباره این نرم‌افزار پرکاربرد نگاشته شده، مراجعه کنند. با توجه به مطالب گفته شده شماتیک کامل برای سیستم مورد بررسی در هایسیس به صورت شکل 5 در خواهد آمد.

شکل 5. شماتیک سیستم شبیه‌سازی شده در هایسیس به طور کامل، شامل 15 یونیت داخلی و یک یونیت خارجی

فرضیات شبیه‌سازی

معمولا عملکرد سیستم‌های VRF و فشارهای پائین و بالای عملکردی در آن‌ها وابسته به شرایط محیطی و پارامترهای عملکردی خود سیستم است، به همین دلیل نمی‌توان فشار بالا و پائین دقیقی برای آن اعلام کرد. دمای محیط  35 و دمای محیط داخل برابر  25 در نظر گرفته شده است. اختلاف دمای خروجی کندانسور با محیط و خروجی اواپراتور با محیط با توجه به اطلاعات فنی سازنده‌ها به ترتیب برابر  2 و  3 در نظر گرفته شده است. در این شبیه‌سازی با توجه به طیف‌های معقولی که برای فشار بالا و پائین وجود دارد و طی یک فرآیند سعی و خطا، فشار بالا و پائین به ترتیب برابر 35 بار و 9 بار انتخاب شده‌اند. در واقع یک حالت ایده‌آل در نظر گرفته و در آن با فشارهای بالا و پائین و دبی جرمی بازی شده تا یونیت خارجی و یونیت‌های داخلی به ظرفیت‌های مد نظر رسیده و ضریب عملکرد بدست آمده برای کل سیستم با ضریب عملکرد واقعی ارائه شده در کاتالوگ فنی سازنده یکسان باشد. در ضمن باید توجه داشت که دبی جرمی در هر انشعاب با توجه به نسبت ظرفیت یونیت‌های داخلی پائین دست بین دو شاخه آن تقسیم شده است.

بعد از اطمینان یافتن از سازگاری نتایج شبیه‌سازی برای حالت ایده‌آل با اطلاعات موجود در کاتالوگ فنی سازنده، می‌توان به سراغ حالت‌های دیگر که در آن‌ها ناخالصی وجود دارد رفت. نوع ناخالصی را می‌توان با توجه به فرآیند نصب تخمین زد. همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد بعد از اتمام فرآیند نصب یونیت‌های داخلی، خارجی و لوله‌کشی‌ها و دقیقا پیش از شروع فرآیند وکیوم کردن، خطوط لوله توسط نیتروژن شست‌وشو داده می‌شوند. در ادامه هم با کمک تزریق نیتروژن با فشار تقریبی 4000 کیلوپاسکال خطوط از نظر نشتی تست می‌شوند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که در صورت انجام نامناسب وکیوم در داخل خطوط نیتروژن باقی بماند. به همین دلیل شبیه‌سازی در چند حالت مختلف با درصدهای جرمی مختلفی از نیتروژن انجام شده است. در این‌جا چهار حالت با درصدهای جرمی مختلفی از نیتروژن شامل 5/0%، 1%، 2% و 3% شبیه‌سازی انجام شده است. نتایج برای این چهار حالت در جدول 2 ارائه شده است.

جدول 2. نتایج شبیه‌سازی‌ها در حالت ایده‌آل و چهار حالت مورد بررسی

 

‌همان‌طور که در جدول 2 دیده می‌شود در حالت ایده‌آل سیستم شبیه‌سازی شده می‌تواند 83/60 کیلووات بار سرمایشی را با مصرف 61/17 کیلووات برق تولید کند. در نتیجه ضریب عملکردی در حدود 45/3 خواهد داشت. اما اگر به حالت‌های دیگر دقت شود، می‌توان دید وجود نیتروژن (به عنوان یک ناخالصی) به دلیل وکیوم کردن نامناسب می‌تواند هم مصرف برق را افزایش داده و هم باعث کاهش بار سرمایی تولید شده گردد، بنابراین وجود ناخالصی در سیستم از دو جهت تاثیر منفی خواهد داشت. به عنوان نمونه می‌توان دید که حتی مقادیر کم نیتروژن (1% جرمی نیتروژن) می‌تواند ضریب عملکرد را تا 56/2% کاهش دهد. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت در یک سیستم با 20 کیلوگرم مبرد، وجود فقط 200 گرم نیتروژن می‌تواند بازدهی را به صورت محسوسی (56/2%) کاهش دهد. این شبیه‌سازی اهمیت وکیوم کردن خوب برای جلوگیری از وجود ناخالصی در چرخه تبرید را به خوبی نشان می‌دهد. بنابراین باید همواره به فرآیند وکیوم کردن به عنوان یک فرآیند مهم که انجام درست آن می‌تواند تاثیر محسوسی بر عملکرد سیستم داشته باشد، پرداخته شود.