فیلتر درایر و کاربرد آن در سیستم های تبریدی

فیلتر درایر تجهیزی است که برای حذف ناخالصی‌ها و مواد زائد مبرد مانند گرد وغبار، روغن جوشکاری، ذرات فلزی، اسید و رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا در سیستم‌های تراکمی با توجه به نوع سیستم، شرایط نصب و شرایط بهره‌برداری، مقداری رطوبت وجود دارد. وجود رطوبت در سیستم می‌تواند بسیار خطرناک باشد، این موضوع یکی از دلایل اسیدی شدن سیستم و تشکیل لجن و خوردگی مس است. بنابراین برای پیش‌گیری از این مشکل باید سطح رطوبت را تا آنجایی که ممکن است پایین نگه داشت. یکی از اصلی‌ترین وظایف فیلتر درایر همین موضوع است. البته فیلتر درایر وظایف دیگری هم دارد که مهم‌ترین آن‌ها در زیر ارائه شده‌اند.

  • از تشکیل برفک در شیر انبساط به وسیله جمع‌آوری رطوبت موجود در سیسستم جلوگیری می‌نماید.
  • واکنش‌های شیمیایی در سیکل تبرید را با حذف ذرات خارجی به حداقل می‌رساند.
  • از سیستم تبرید در برابر ذرات نامطلوب محافظت می‌کند.

در شکل 1 نمونه یک فیلتر درایر و اجزای داخلی آن شامل هسته خشک‌کن و پیش‌فیلترها ارائه شده است.

شکل 1. نمونه یک فیلتر درایر و اجزای داخلی آن

بعضی از تولید کننده‌ها از بستر‌های شیمیایی برای فیلتر درایر استفاده کرده و بعضی دیگر از بلوک‌های متخلخل تشکیل شده از مواد خشک‌کننده بهره می‌برند. معمول‌ترین ماده برای استفاده در فیلتر درایرها شامل آلومینا فعال[1]، مولکول غربال‌گر[2] و سیلیکا ژل[3] است. سیلیکا ژل یک ماده غیرکریستالی بوده که مولکول‌های آن از دسته‌هایی از سیلیکای پلیمر شده تشکیل می‌شوند. این ماده پیوند ضعیفی با آب تشکیل می‌دهد. به همین دلیل در فیلتر درایرهای جدید کم‌تر از آن استفاده می‌شود. خشک‌کن‌های مولکول غربال‌گر از آلومینیوم-سیلیکات سدیوم[4] به شکل کریستال مکعبی تشکیل می‌شوند. ساختار کریستال به صورت لانه زنبوری بوده و حفره‌هایی دارد که از نظر اندازه یکنواخت­‌اند، بنابراین می‌توانند مولکول‌ها را بر اساس اندازه و بار (قطبی بودن) آن‌ها جذب کنند. این ویژگی‌ باعث می‌شود تا مولکول آب جذب این ماده شود، در صورتی که مولکول‌های بزرگ‌تر مانند مبرد و روغن از آن عبور می‌کنند. سطح خشک کن از موادی پوشانده شده که دارای بار مثبت بوده و مانند آهن‌ربا مولکول‌های قطبی آب را جذب می‌کنند. مولکول غربال‌گر بیش‌ترین مقدار آب را نگه داشته و غلظت آب در مبرد را در سطح پائینی نگه می‌دارد. این نوع فیلتر درایر به واسطه قدرت بالای آن در جذب آب، برای استفاده به عنوان فیلتر درایر خط مایع توصیه می‌شود. پیوند قوی بین آب و مولکول غربال‌گر باعث می‌شود تا ریسک خوردگی، تشکیل اسید و یخ زدن در سیستم بسیار پائین بیاید. در صورت وجود خشک کن نامناسب به دلیل واکنش آب و مبرد، اسیدهای غیرآلی[5]  تشکیل شده و منجر به ایجاد لجن می‌شود. این لجن می‌توان تجهیزات مختلفی مانند شیر انبساط را دچار مشکل کند. آلومینای فعال توانایی بیش‌تری در حذف اسیدهای غیر آلی دارد. به همین دلیل بعضی از تولید کنندگان از درایرهای آلومینای فعال در خط مکش سیستم تبریدی استفاده می‌کنند.

یک عملکرد دیگر فیلتر درایر فیلتراسیون ذرات است. این کار با شبکه‌های مختلف تحت عنوان پیش فیلتر انجام می‌شود. تجمع ذرات بر روی فیلتر درایر می‌تواند منجر به مسدودشدن آن، ایجاد افت فشار و در نتیجه بخار شدن مبرد گردد. این موضوع معمولا توسط یک نقطه سرد بر روی درایر مشخص می‌گردد.

محل قرار گیری فیلتر درایر در سیستم تبرید:

فیلتر درایر به صورت طبیعی در خط مایع نصب می‌شود تا از شیر انبساط محافظت کند. همچنین آن را می‌توان در خط مکش نصب کرد تا از کمپرسور در برابر مواد زاید و رطوبت محافظت نماید. فیلتر درایر خط مکش را فیلتر سوختن نیز می‌نامند چرا که می‌توان از آن برای زدودن اسید تولید شده بعد از سوختن کمپرسور استفاده کرد. فیلتر درایر خط مکش همیشه بزرگ‌تر از فیلتر درایر خط مایع بوده و آن را معمولا باید با رسیدن به افت فشارهای مشخصی که وابسته به نوع سیستم و فیلتر است تعویض کرد. فیلتر درایرها را هر جایی بر روی خط مایع می‌توان نصب کرد اما هر چه به تجهیزات حساس نزدیک‌تر باشند عملکرد بهتری دارند.  در انواعی از آن هاکه جهت نصب اهمیت دارد باید به جهت‌نمای روی فیلتر در زمان نصب دقت کرد. فیلتردرایرها در دو نوع دائمی و مصرفی (تعویضی) هستند. هر دو نوع می‌توانند هم در خط مکش و هم در خط مایع مورد استفاده قرار گیرند. در انواع مصرفی باید فیلتر را بعد از مدت زمان یا افت فشار مشخصی تعویض کرد، به همین دلیل معمولا محفظه آن‌ها به گونه‌ای است که بتوان به راحتی کار تعویض را انجام داد. در صورتی که در انواع دیگر ممکن است اتصال جوشی وجود داشته و برای تعویض لازم باشد که محفظه و هسته آن به طور همزمان تعویض گردند. در شکل نمونه یک محفظه فیلتر درایر و یک هسته خشک‌کن به همراه پیش فیلترهای آن ارائه شده است. همان‌طور که در شکل 2 دیده می‌شود، در بیش‌تر موارد محفظه فیلتر درایر دارای چندین پیچ است که به راحتی می‌توان آن‌ها را برای تعویض هسته خشک کن باز کرد. در ضمن در تصویر ارائه شده علاوه بر هسته خشک کن و پیش فیلتر‌ها، می‌توان قوطی باز نشده حاوی فیلتر درایر را هم دید، در واقع هسته خشک کن و پیش فیلتر‌ها در قوطی مورد نظر به صورت کاملا بسته قرار داشته و بعد از باز کردن باید حتما آن‌ها را نصب کرد. قرار گرفتن هسته خشک کن در معرض هوای آزاد می‌تواند باعث فاسدن شدن آن گردد.

[1] Activated alumina

[2] Molecular sieve

[3] Silica gel

[4] Sodium alumina-silicates

[5] Inorganic acid

شکل 2. نمونه یک محفظه فیلتر درایر به همراه هسته خشک کن، پیش فیلترها و قوطی باز نشده فیلتر درایر

در شکل 3 نمونه‌هایی از فیلتر درایرهایی با اتصالات جوشی ارائه شده است. این نوع فیلتر درایرها در صورت نیاز به تعویض باید به صورت کلی و همراه با محفظه خارجی تعویض شوند. معمولا در شرایطی از این نوع فیلتر درایرها استفاده می‌شود که احتمال تعویض آن‌ کم باشد.

شکل 3.  نمونه‌هایی از فیلتر درایر با اتصالات جوشی

در بیش‌تر مواقع بعد از فیلتر درایرها یک سایت گلاس[1] قرار می‌دهند تا بتوان از آن برای بررسی عملکرد فیلتر درایر و میزان رطوبت موجود در سیستم استفاده کرد. معمولا در سایت گلاس‌ها شناساگرهای رنگی وجود دارد که با دو رنگ زرد (رطوبت کم) و سبز (رطوبت زیاد) سطح رطوبت موجود در سیستم را بیان می‌کنند.

تعویض فیلتر درایر

تعویض فیلتر درایر در شرایط زیر لازم به نظر می‌رسد:

  • سایت گلاس بیان‌گر میزان بالای رطوبت (رنگ زرد) باشد.
  • افت فشار در فیلتر درایر بالا باشد. این شرایط را معمولا می‌توان با بررسی تشکیل حباب در سایت گلاس در طول کارکرد عادی سیستم تشخیص داد. البته باید توجه داشت که تشکیل حباب در سایت گلاس دلایل مختلفی دارد که یکی از آن‌ها افت فشار بالا در طول فیلتر درایر است.
  • زمانی که سیستم جهت تعمیرات، تعویض قطعه و یا هر دلیل دیگر باز شود.

 

[1] Sight glass