لوله‌های مسی و عایق‌های مورد استفاده در تهویه مطبوع و سیستم‌های تبریدی

لوله‌های مسی

اگرچه در بعضی از موارد از لوله‌های آلومینیومی، فولادی و یا آلیاژهای آن‌ها در کاربردهای تبریدی استفاده می‌شود اما در این کاربردها عموما از لوله‌هایی از جنس مس بهره برده می‌شود. مزیت لوله‌های مسی سبک بودن، مقاومت بالاتر در برابر خوردگی و سهولت در نصب آن‌ها است. لوله­ های مسی مورد استفاده در صنعت تهویه مطبوع و تبرید معروف به لوله­ های [1]ACR بوده و معمولا با قطر خارجی[2] مشخص می ­شوند. بنابراین اگر در لوله ­های مورد استفاده در این صنعت از لوله  اینچ صحبت شود منظور لوله ­هایی است که قطر خارجی آن  اینچ باشد. در لوله ­های مورد استفاده برای لوله­کشی­ های گرمایشی و کاربردهای معمول غیر از سیستم‌های تبریدی لوله‌ها معمولا با قطر داخلی معروف لبه قطر نامی اندازه ­گذاری می ­شوند، در نتیجه قطر خارجی همان‌طور که در شکل 1 نشان داده شده است قطر خارجی برابر قطر داخلی به علاوه ضخامت لوله می‌باشد.

[1] Air conditioning and Refrigeration

[2] outside diameter (OD)

شکل 1.  شماتیک اندازه‌گذاری لوله‌های مورد استفاده در سیستم‌های تبریدی (سمت راست) و سایر لوله‌ها (سمت چپ)

لوله‌های مورد استفاده در سیستم‌های تبریدی به منظور حصول اطمینان از عدم وجود رطوبت در آن­ ها، اکسیژن­ زدایی و آب­ زدایی می­ شوند. در بسیاری از موارد، لوله­ های مسی پس از تمیزکاری و پر شدن از نیتروژن، در پوش گذاری می­ شوند. نیتروژن استفاده شده، لوله را خشک نگه داشته و به جلوگیری از اکسیده شدن سطح داخلی آن هنگام انجام عملیات حرارت ­دهی برای جوش‌کاری کمک می­ کند. بنابراین باید دقت کرد تا در کاربردهای تهویه مطبوع و تبرید از لوله‌های مسی معمولی که در کارهایی مانند لوله‌کشی و … کاربرد دارند، استفاده نشود.

لوله های مسی بنا به نیاز بازار در سه گروه TPC، DLP و DHP تولید می شوند که موارد مصرف آن ها به شرح ذیل می باشد:

لوله مسی TPC: این گروه از لوله ها دارای هدایت الکتریکی فوق العاده­ای بوده و مصارف الکتریکی دارند. در تولید انواع کابل شو از این نوع لوله‌ها استفاده می‌شود.

لوله مسی DLP&DHP: این نوع از لوله ها علاوه بر قابلیت هدایت حرارتی بالا، قابلیت جوشکاری مناسبی دارند. از این­رو در تهویه مطبوع و تبرید کاربرد دارند.

لوله‌های مسی مورد استفاده در تهویه مطبوع و تبرید را از نظر سختی می‌توان به دو نوع سخت[1] و نرم[2] تقسیم کرد.  لوله‌های مسی نرم بیش­تر در سیستم­ های خانگی کاربرد داشته و در صنایع سنگین معمولا از آن‌ها استفاده نمی‌شود. این لوله‌ها را با تجهیزات مناسب می‌توان به راحتی خم کرده یا کشش داد، بنابراین در لوله‌کشی‌های انجام شده با لوله‌ها نرم تعداد اتصالات کاهش یافته و به همین دلیل مزایای خاصی از جمله نصب سریع و احتمال نشت کم‌تر را با خود به ارمغان می‌آورند. کاربرد این نوع لوله‌ها در زمینه سیستم‌های VRF محدود بوده و فقط در لوله‌های با سایز کوچک و لوله‌های ورودی به یونیت‌های داخلی آن هم به دلیل پتانسیل خوب آن‌ها در خم‌کاری و گشاد کردن لوله به کار گرفته می‌شوند. لوله‌های مسی نرم را  معمولا می­توان به صورت کلاف و با اندازه کم­تر از  اینچ تهیه کرد. لوله­ های مسی با قطر کم برای استفاده در لوله­ های مویین به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوله‌های مسی نرم معمولا در کلاف‌های 5/7 متری، 15 متری، و به ندرت 30 متری و قطرهای تا اینچ در بازار وجود دارند[3]. در شکل 2 نمونه لوله‌های مسی نرم به صورت کلاف ارائه شده است.

[1] hard copper tubes

[2] soft copper tubes

[3] باید توجه داشت با توجه به کاربردها و شرایط ممکن است پیدا کردن بعضی از اندازه‌ها در بازار دشوار و یا حتی غیرممکن باشد و یا در بعضی بازارها و استانداردهای سایزهای خارج از این طیف هم وجود داشته باشند. بعضی از اندازه‌ها به سفارش صنایع خاص و صرفا برای آن‌ها تولید می‌شود.

شکل  2.  چند کلاف نمونه از لوله‌های مسی نرم

لوله‌های مسی سخت: لوله‌های مسی سخت بر خلاف لوله‌های مسی نرم به صورت کلاف نبوده و به صورت شاخه‌ای (مستقیم) هستند. لوله‌های مسی سخت در اندازه‌های 3 متری و 6 متری و معمولا قطر  تا 4 اینچ تولید می‌شوند[1]. این لوله‌ها با قطرهای نسبتا بزرگ‌تری از لوله‌های مسی نرم ساخته می‌شوند البته در بعضی از سایزها هم پوشانی هم بین لوله‌های مسی نرم و سخت وجود دارد. لوله‌های مسی سخت قابلیت خم کاری نداشته و در صورت نیاز به ایجاد خم باید با استفاده از اتصالات مناسب این کار را انجام داد. البته در شرایط خاص با اعمال حرارت به لوله می‌توان آن را خم کرد اما این موضوع با توجه به کاهش مقاومت لوله و ایجاد مشکلات دیگر، مناسب نبوده و استاندارد نمی‌باشد.

توجه: به طور کلی سایز لوله‌های مورد استفاده در سیستم‌های VRF از  تا 2 اینچ می‌باشد.

هم در لوله‌های مسی نرم و هم سخت دو انتهای لوله به وسیله درپوش مناسب کیپ می‌شود تا در زمان جابه جایی و انبار آلودگی وارد آن‌ها نشود. در کنار لوله‌های مسی نباید از اتصالات مربوطه مانند انواع زانویی‌ها (90 درجه، 45 درجه)، سه راه، بوشن و … هم غافل شد. در واقع اتصالات مورد استفاده باید با نوع لوله‌های از نظر ضخامت، آلیاژ تقریبی و مقاومت سازگاری داشته باشند. تنش مجاز لوله­ های مسی سخت نسبت به لوله ­های مسی نرم بیش­تر است.

[1] اندازه‌های اعلام شده به طور کلی هستند و ممکن است که بعضی از انواع حاشیه‌ای آن به سادگی یافت نشوند و با در بعضی بازارهای اندازه‌های خارج از این دامنه هم وجود داشته باشند. قطعا تمام این طیف لوله‌های مسی در تهویه مطبوع کاربرد ندارند و طیف محدودتری در تهویه مطبوع و سیستم‌های تبریدی کاربرد دارد.

شکل 3. نمونه لوله‌های مسی سخت به صورت شمش

لوله‌های مسی را می‌توان به چهار گروه وزنی K، L و M تقسیم کرد. باید توجه داشت که هر کدام از این لوله‌های ضخامت خاص خود را داشته و با توجه به ضخامت دارای کلاس فشار کاری خاص خود نیز هست. بنابراین در استفاده از هر کدام از این انواع باید به فشار کار مورد نظر هم توجه داشت. این سه گروه لوله به صورت زیراند:

  • لوله­ های نوع K ضخامت بالایی داشته و مخصوص کارهای سنگین هستند. این لوله­ ها به منظور استفاده در سیستم ­های سرمایشی، لوله ­کشی عمومی خانه ­ها و سیستم ­های گرمایشی به کار می ­روند. از این لوله­ ها برای سیستم­ های لوله­کشی زیرزمینی و توکار هم استفاده می ­گردد.
  • لوله­ های نوع L ضخامتی کم‌تر از نوع k بیش‌از نوع M داشته و برای لوله­ کشی داخلی خانه­ ها و سیستم­ های گرمایشی مورد استفاده قرار می ­گیرند. این نوع لوله‌های بیش‌ترین کاربرد را در صنعت تهویه مطبوع و تبرید دارند.
  • لوله­ های نوعM  کم‌ترین ضخامت را داشته و مخصوص کارهای سبک اند. این لوله­ ها برای امور مربوط به ونت­ های سبک و موارد از این دست مورد استفاده قرار می­ گیرند. در مواردی که امکان آسیب خارجی وجود ندارد لوله‌های مسی نوع M می‌تواند یک انتخاب مناسب باشند.

ضخامت انواع مختلف لوله شامل نوع K، L و M در چند سایز به عنوان نمونه در جدول 1 ارائه شده‌اند.

جدول 1.  ضخامت نمونه انواع مختلف لوله

سایز لوله (اینچ) نوع ضخامت (اینچ)
1/2 K

L

M

0.049

0.040

0.028

3/4 K

L

M

0.065

0.045

0.032

1 K

L

M

0.065

0.050

0.035

1-1/4 K

L

M

0.065

0.055

0.042

 

توجه:

لوله ­ها را در صورت عدم نیاز نکشید و یا خم نکنید چرا که این کار باعث سخت شدن لوله می ­گردد. این عملیات سخت­کاری[1] نامیده می ­شود. برای برطرف کردن سخت شدگی لوله می­ توان لوله را گرم کرد و به آن اجازه داد تا به صورت آرام سرد شود. این عملیات آنیلینگ[2] نامیده می­ شود. دقت داشته باشید که برای آنیلینگ نباید گرمای شدیدی به یک نقطه از لوله وارد کرد بلکه به قسمت در حدود 30 سانتی متر گرما داده و بعد از گرم شد کامل، به قسمت مورد نظر اجازه ­دهیم تا به آرامی سرد شود.

استانداردهای مختلفی برای لوله‌های مسی وجود دارد. به عنوان نمونه شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان لوله‌های مسی در این محصولات خود را مطابق استانداردهای بین المللی زیر عرضه می­ کند.

[1] Hardening

[2] Annealing

DIN 1787

Copper – Half-finished Products.

DIN 1785

Wrought copper and copper alloy tubes for condensers and heat exchangers.

DIN 1754-1

Copper Tubes – Seamless Drawn, Dimension Ranges and Coordination of Tolerances.

DIN 1754-2

Copper Tubes – Seamless Drawn, Preferred Dimensions for General Purposes.

DIN 17671-1

Wrought copper and copper alloy tu bes; properties.

DIN EN 12449

Copper and copper alloys – Seamless, round tubes for general purposes.

DIN EN 12451

Copper and copper alloys – Seamless, round tubes for heat exchangers.

DIN EN 12735-1

 Copper and copper alloys – Seamless, round copper tubes for air conditioning and refrigeration – Part 1: Tubes for piping systems.

DIN EN 12735-2

Copper and copper alloys – Seamless, round copper tubes for air conditioning and refrigeration – Part 2: Tubes for equipment.

ASTM B111M-11

Standard Specification for Copper and Copper- Alloy Seamless Condenser Tubes and Ferrule Stock.

ASTM B75/B75M-11

Standard Specification for Seamless Copper Tube.

ASTM B280-08

Standard Specification for Seamless Copper Tube for Air Conditioning and Refrigeration Field Service.

ASTM B395/B395M-08

Standard Specification for U-Bend Seamless Copper and Copper Alloy Heat Exchanger and Condenser Tube. 
JIS H 3300
  

Copper and copper alloy seamless pipes and tubes.

BS 2871-2:1972

Specification for copper and copper alloys tubes. Tubes for general purposes.

BS EN 12449:1999

Copper and copper alloys. Seamless, round tubes for general purposes.

BS EN 12451:1999

Copper and copper alloys. Seamless, round tubes for heat exchangers.

BS EN 12735-2:2010

Copper and copper alloys. Seamless, round copper tubes for air conditioning and refrigeration. Tubes for equipment.

 

توجه: هر چند سایز لوله‌های مسی تقریبا در تمام استانداردهای و بازارها به صورت پیش فرض و ثابت است اما ممکن است در بعضی از حالات خاص تفاوت‌های کوچکی در سایز لوله‌ها به وجود آید. طیف لوله‌های مسی نوع نرم و سخت در استانداردهای مختلف ممکن است متفاوت باشند.

انتخاب قطر لوله‌کشی در سیستم‌های تبرید از اهمیت بالایی برخوردار بوده و معمولا بر اساس عوامل زیر انجام می‌شود:

  • افت فشار
  • سرعت جریان
  • برگشت روغن

ظرفیت تبرید یک سیستم، تحت تاثیر افت فشار در لوله‌ها قرار دارد، افت فشاری نه تنها به کاهش ظرفیت تبرید می‌انجامد بلکه مصرف انرژی کمپرسور را نیز بالا می‌برد.

اگر لوله‌هایی با قطر کوچک‌تر از قطر مناسب انتخاب شود ممکن است سیستم تبریدی با صدای عملکرد غیرعادی، افزایش افت فشار، افزایش مبرد و خطای فشار بالا و … رو به رو شود. استفاده از لوله‌های با قطرهای بزرگ‌تر از قطر مورد نیاز هم به نوبه خود می‌تواند مشکلات متفاوتی مانند کمبود مبرد، کاهش بازدهی، خطای فشار پائین، مشکل برگشت روغن و … را با خود به سیستم تحمیل کند بنابراین انتخاب لوله با قطر مناسب اهمیت بالایی داشته و باید با دقت با آن برخورد شود.

عایق‌ها

در تهویه مطبوع و تبرید معمولا از عایق‌های الاستومری استفاده می‌شود. این نوع عایق‌ها برای اولین بار بیش از 50 سال پیش به بازار معرفی شده و با توجه به مزیت‌های زیادی که ارائه می‌دادند توانستند به سرعت جای خود را در بازار باز کنند. نصب و استفاده از این عایق‌ها به نسبت عایق‌های پشم شیشه‌ای و دیگر عایق‌ها ساده‌تر بوده و با توجه به سطح خارجی نرم آن‌ها در مقابل آلودگی، سواخ شدن و رطوبت مقاومت بالاتری از خود نشان می‌دهند. این عایق‌ها به صورت سلول بسته بوده و مقاومت بالایی هم در برابر نفوذ بخار داشته و از نظر جلوگیری از اتلاف انرژی هم عملکرد مناسبی ارائه می‌دهند. انواعی از این عایق‌ها با پوشش آلومینیومی برای کار در فضای آزاد و جلوگیری از آسیب‌ها ناشی از تابش آفتاب و اشعه UV هم وجود دارد. عایق‌های الاستومری معمولا دارای ضریب هدایت حرارتی ثابت در زمان بوده و جذب آب بسیار پایینی دارند. از دیگر مزایای این نوع عایق‌ها می‌توان به عدم ایجاد حساسیت پوستی و تنفسی اشاره کرد. عایق‌های الاستومری در زیر عایق و در سطح لوله‌ها و مخازن خوردگی ایجاد نکرده و جذب صدای بالایی دارند به همین دلیل تا حدودی عایق صدا هم هستند.

همان‌طور که در شکل 4 دیده می‌شود عایق‌های الاستومری به صورت لوله‌ای و ورقه‌ای در بازار وجود دارند. معمولا عایق‌های لوله‌ای در سایزهای  تا 3 اینچ و با ضخامت‌های 10 و 19 میلی‌متری وجود دارند هر چند ممکن است به ندرت در سایزها و ضخامت‌های دیگر هم وجود داشته باشند. عایق‌های ورقه‌ای معمولا در ضخامت‌های 6، 10، 13، 19 و 25 میلی‌متر و در انواع مختلفی مانند پشت چسب‌دار، دارای روکش آلومینیومی و … وجود دارند. این نوع از عایق‌ها برای لوله‌های با قطر بیش از 3 اینچ، کانال‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر این دو نوع معمولا نوارهای درزگیر هم با جنس الاستومری وجود دارند که ممکن است در تهویه مطبوع و تبرید مورد استفاده قرار گیرند.

شکل 4.  تصویری از انواع عایق‌های مرسوم

معمولا برای عبور راحت­تر لوله داخل عایق سطح داخلی عایق­ ها را به پودری خاص آغشته می­ کنند در شکل 5 نمونه یک لوله مسی که بر روی آن عایق کشیده شده ارائه شده است.

شکل 5. عایق کشیده شده بر روی یک لوله مسی

در جدول 2 مشخصات کلی عایق‌های الاستومری ارائه شده است.