توضیحات

پمپ های حرارتی با منبع آبی (Water source heat pump: WSHP) سیستم های جدیدی هستند که می توان آن ها را در مقوله ی انرژی های نو و تجدیدپذیر قرار داد چرا که قسمتی از بازدهی خود را مدیون انرژی موجود در عمق زمین هستند، بنابراین دور از انتظار نخواهد بود اگر بازدهی بسیار بالاتری از سیستم های تراکمی مشابه داشته باشند. قطعا اگر دوست دار محیط زیست بوده و یا کمی دغدغه انرژی را داشته باشیم این سیستم ها می توانند به خوبی ما را ارضا کنند چرا که مانند سلول های خورشیدی نوسان زیادی نداشته و وابستگی آن به شرایط حتی بهتر از سیستم های تراکمی است.
سیستم های WSHP بوش به خاطر بازده استثنایی، رشد خیره کننده ای در بخش مسکونی داشته اند چرا که این سیستم ها از انرژی زمین که تقریبا در دمای ثابتی قرار دارد استفاده می کنند. در واقع در طول ماه های سرد سال دمای داخل زمین از بیرون بیش تر بوده و به راحتی می توان از آن برای گرمایش استفاده نمود و در ماه های گرم سال نیز به صورت برعکس می توان عمل کرد. سیستم های WSHP در دو نوع متفاوت وجود دارند: پمپ حرارتی زمین گرمایی (Geothermal heat pump:GHP) و پمپ حرارتی چرخه آبی (Water loop heat pump:WLHP).
در سیستم های GHP از انرژی ذخیره شده در زمین، آب داخل زمین(ground water) یا آب سطحی (surface water) به عنوان منبع اصلی سرمایش/گرمایش استفاده می کند. طراحی کلی برای سیستم های GHP شامل سیستم چرخه زمینی (ground loop system)، سیستم آب داخل زمین(ground water system) و سیستم آب سطحی(surface water system) می باشد.
تحلیل فنی چرخه عملکردی
در حالت گرماش، مخلوط آب و ضدیخ که در چرخه زیرزمینی در حال گردش است از زمین خنک تر بوده و به همین دلیل از زمین انرژی جذب نموده و گرم می شود و این انرژی را از طریق مبدل مبرد آب به مبرد منتقل می نماید، بنابراین آب دوباره گرمای خودش را از دست داده و برای جذب دوباره چرخه خود در داخل زمین را طی می کند. مبرد که گرمای آب را جذب نموده است به بخار فشار پایین تبدیل شده و به کمپرسور رفته و متراکم می شود. در کمپرسور فشار و دمای مبرد بالا رفته و به مبدل حرارتی مبرد هوا می رود تا هوا را گرم نماید. در این قسمت گرمای مبرد توسط هوا گرفته شده و مبرد تقریبا مایع می شود. در حالی که مبرد دوباره چرخه خود را برای ادامه عملکرد سیستم ادامه می دهد، هوای گرم شده از طریق کانال ها برای گرمایش محیط استفاده می شود. در حالت سرمایش هم توجیه عملکرد با توجه به مطالب بالا و چرخه کاری سیستم های تبرید تراکمی به راحتی قابل توجیه است.

ویژگی ها

۱- بیش از ۴۰ سال تجربه در زمینه پمپ های حرارتی زمین گرمایی (از سال۱۹۶۹)
۲- بازدهی بسیار بالاتر نسبت به سیستم های مرسوم (۲ برابر سیستم های پمپ گرمایی مرسوم): حدود نیمی از انرژی خورشید که به زمین تابیده شده در زمین ذخیره می‌شود و این باعث می‌شود تا دمای تقریبا ثابتی در حدود ۱۲-۱۳ درجه سانتی گراد در سردترین روزهای سال داشته باشد.
یک پمپ گرمایی زمین گرمایی برای هر یک دلار برای برق مصرفی ۳-۴ دلار حرارت تحویل می دهد در صورتی که کوره های گاز سوز (بخاری ها) به ازای هر دلار سوخت ۶۵/۰ تا ۱ دلار حرارت می دهند.
۳- عدم نوسان در عملکرد
۴- طراحی ماژولار و انعطاف در طراحی
۵- سرویس و نگهداری آسان
۶- صدای کم
۷- مقاومت بالا در برابر خوردگی
۸- دوست دار محیط زیست (مبرد R410a)
9- طیف ظرفیتی خوب
۱۰- عایق بندی بسیار عالی (عایق صدا و حرارت)
۱۱- ساختار مستحکم و با دوام: استفاده از قاب آلومینیومی
۱۲- صفحه نمایش LED با دکمه های حساس به لمس

مشخصات فنی